Get ready!, Kultura, Święta

Dzień Dziadków w USA, czyli Granparents Day – historia i ciekawostki

Dzień Babci i Dzień Dziadka są ważnymi świętami, jednak nie ze względu na religię ani na narodowość, ale ze względu na szacunek i okazanie miłości starszym osobom, w tym przypadku naszym bliskim babciom ? i dziadkom ? W tym artykule omówimy Dzień Dziadków w USA.


Czy można uczyć o tym na lekcji języka angielskiego? Pewnie, że tak! Dzieci, w szczególności te młodsze, uwielbiają historie opisujące kulturę, zwłaszcza tej, której same nie znają.

Dziadkowie na Dzień Dziadków

Kiedy jest Dzień Dziadków w USA?

Zacznijmy od najważniejszej różnicy: Dzień Dziadka i Dzień Babci w Polsce występują osobno. Dzień Babci jest 21 stycznia, a Dzień Dziadka – 22 stycznia.

W Stanach Zjednoczonych tak nie jest. Święto to nosi inną nazwę – Grandparents Day, czyli dosłownie Dzień Dziadków. Obchodzone jest w jeden dzień i co istotne, jest to święto ruchome – nie ma stałej daty. Przypada na pierwszą niedzielę września, zaraz po Święcie Pracy, obchodzonym w pierwszy poniedziałek września.

Wzór na Dzień Dziadków

Rozbierając ten wzór na części pierwsze, w USA najpierw mamy Święto Pracy, które w tym roku przypada na 6 września. Natomiast Dzień Dziadków wypada w niedzielę po pierwszym poniedziałku, czyli 12 września.


Historia Dnia Dziadków w USA

Dzień Dziadków - list

Wszystko zaczęło się w roku 1969, kiedy to pewien 9-letni chłopiec napisał list do ówczesnego prezydenta, Richarda Nixona, sugerując, że powinien zostać ustanowiony osobny dzień, który byłby świętem dziadków. Jednakże, ręce prezydenta były wtedy związane. Chłopiec otrzymał odpowiedź, że na ten moment nie można nic z tym zrobić.

Sytuacja zmieniła się troszkę później, gdy Pani Marian McQuade została wybrana na przewodniczącą Komisji ds. Starzenia się w Wirginii Zachodniej. Uważała, że przekazywanie ludziom informacji na temat znaczenia osób starszych w społeczeństwie jest bardzo ważne. Podkreślała, że pomoc takim osobom nawet w drobnych sprawach, jak zakupy czy umówienie wizyty do lekarza, może dużo pomóc. Przede wszystkim, nie chciała, by osoby starsze były same.

Babcia i ktoś

Marian McQuade chciała, aby Dzień Dziadków polegał na spotkaniach rodzinnych oraz wspólnie spędzanym czasem na różnych aktywnościach. Koniec końców, udało się jej to i została określona mianem założycielki Dnia Dziadków. Oczywiście, wszystko musiało przejść polityczną drogę przez senat, aż do momentu, w którym prezydent Jimmy Carter w 1978 roku podpisał ustawę. To zapoczątkowało świętowanie Dnia Dziadków począwszy od 1979 roku w niedzielę po pierwszym poniedziałku września.


Dlaczego obchodzimy Dzień Dziadków?

Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć bardzo dużo. Osobiście uważam, iż najważniejszą z nich jest sprawienie radości, a także żeby osoby starsze poczuły się docenione. Zanim to święto ujrzało światło dzienne, edukowano osoby młodsze, aby potrafiły docenić osoby starsze za swoje zasługi, okazując im miłość, szacunek oraz wsparcie.

W niektórych przypadkach, osoby starsze nie mają rodziny i jedyną radość tego dnia mają dzięki wolontariuszom lub pielęgniarkom, którzy odwiedzają ich w domach lub w domach opieki.


Symbole występujące w Granparents Day

W Amerykańskiej wersji tego święta występują 2 główne symbole. Pierwszym z nich jest kwiat nazywany „forget-me-not”, czyli niezapominajka.

Drugim jest oficjalna piosenka: „A Song for Grandma And Grandpa” by Johnny Prill.


Jak Amerykanie świętują Dzień Dziadków?

Bardzo podobnie jak w Polsce. Głównie spędzają je w rodzinnej atmosferze, jeśli to możliwe. Niektórzy wręczają prezenty lub specjalne kartki (ja jak byłem mały, robiłem laurki). Dzieci zapraszają dziadków do szkoły, gdzie mogą brać udział w specjalnych lekcjach oraz zajęciach dla nich przygotowanych. Wielu uczniów bierze udział w opowiadaniu historii, przedstawieniach, prezentacji plakatów czy różnych dzieł artystycznych na temat swoich dziadków.

telefon do babci

Amerykanie traktują ten dzień jako możliwość okazania miłości swoim dziadkom poprzez rozmowę telefoniczną, zwykły rodzinny obiad lub szeroką gamę aktywności, takich jak gry planszowe czy karciane.

Ja, jako nauczyciel, zachęcam, aby również na lekcji języka angielskiego w klasach młodszych uczyć o znaczeniu tego święta, oczywiście z Amerykańską nutką.

1 myśl w temacie “Dzień Dziadków w USA, czyli Granparents Day – historia i ciekawostki”

  1. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

    Extremely helpful info particularly the last part
    I care for
    such info much. I was seeking this particular information for
    a long time. Thank you and best of luck.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *