Efektywna nauka, Get ready!

15 sposobów, aby lepiej mówić po angielsku

Podczas nauki angielskiego może się zdarzyć, że dojdziemy do punktu, w którym nie wiemy co możemy zrobić, aby polepszyć nasze umiejętności językowe. Nic bardziej mylnego! Zawsze jest sposób, który pomoże nam się rozwijać. Musimy go tylko odkryć! W tym artykule prezentujemy 15 sposobów jak lepiej mówić po angielsku. Czy to zaczynamy od początku, czy jesteśmy bardziej zaawansowani, warto przetestować poniższe sposoby!

Obejrzyj całość na YouTube, albo przeczytaj poniżej 😉

1. Ucz się słów poprzez frazy, aby lepiej mówić po angielsku

Nie wkuwaj pojedynczego słowa, tylko od razu pełne zdania, które umożliwią usytuowanie danego słowa w konkretnej sytuacji. Wyobrażając sobie np. śmieszną sytuację, będzie Ci tę frazę o wiele łatwiej zapamiętać. Uczenie się pojedynczych słów jest dobre, kiedy wkuwamy na kartkówkę czy sprawdzian. Problem jest jednak taki, że te słówka uciekają nam później z pamięci.

Przykład:

Ugly – Brzydki

My teacher is really ugly. I can’t look at him anymore!


2. Oglądaj filmy z napisami

jak lepiej mówić po angielsku - filmy z napisami

Oglądaj swoje ulubione filmy z napisami! Pozwali Ci to skojarzyć dane słowo/frazę wymówione przez aktora z napisami do filmu. Polecam zacząć z polskimi napisami, aby poznawać tłumaczenie, a później wejść na trudniejszy poziom oglądając angielskie filmy z angielskimi napisami. Dzięki temu utrwalisz słownictwo oraz dodatkowo usłyszysz ich zastosowanie w całych zdaniach. Mamy idealną okazję, aby ćwiczyć własną wymowę oraz akcent poprzez naśladowanie aktora.


3. Myśl w języku, w którym chcesz się uczyć

Na początku może to sprawiać problem, jednakże wraz z praktyką staje się to o wiele łatwiejsze. Jak tego dokonać? Wykonując czynności codzienne, nawet te najnudniejsze, zastanów się, jak powiedzieć je po angielsku. Spróbuj nazwać to, co robisz lub to, co cię otacza.


4. Używaj aplikacji do nauki słówek/fraz

Popularnymi i darmowymi aplikacjami są Duolingo lub Quizlet. Ta druga głównie opiera się na nauce słówek lub fraz, które wyszukamy w bazie innych uczestników. Z kolei Duolingo jest bardziej interaktywna i pozwala zdobywać osiągnięcia za naukę. Używanie aplikacji daje wiele możliwości, w tym ćwiczenie swojej własnej wymowy. Nasz głos brzmi inaczej niż sami go słyszymy, dlatego warto poeksperymentować i nagrać siebie, jak mówimy. To pozwoli nam poprawić nasze błędy w miejscach, gdzie nieświadomie je popełniamy oraz szlifować poprawną wymowę.


5. Czytaj angielskie książki

Poszerzaj swoje słownictwo czytając angielskie książki. Poza filmami, możemy budować bazę naszego słownictwa poprzez czytanie książek po angielsku. Na początku może to wydawać się trudne i będzie to wymagać ciągłego korzystania ze słownika. Z czasem jednak, będziemy w stanie domyślić się znaczenia danego słowa przez kontekst w zdaniu.

czytanie książek - jak lepiej mówić po angielsku

6. Ćwicz wymowę na głos

Gdy nikogo nie ma dookoła, powtarzaj na głos to, czego wcześniej się uczyłeś, lub próbuj nazwać to, co robisz. Nie oznacza to, że zwariowałeś/łaś, bo mówisz do siebie! Da Ci to szansę swobodnego ćwiczenia dźwięków, słów, całych zdań czy pytań. Myśl po angielsku i próbuj wyrazić siebie oraz opisać to, co Cię otacza, mówiąc do samego siebie. Wynieś to na jeszcze wyższy poziom i nagraj to co mówisz, a następnie odsłuchaj. The more you practice, the better you are!


7. Słuchaj nagrań po angielsku i powtarzaj

Czy to z indywidualnych nagrań, czy to z filmów w języku angielskim, spróbuj powtórzyć to samo zdanie, naśladując akcent. Dzięki temu możesz nauczyć się poprawnej intonacji w zdaniach oraz w danej sytuacji. Daje to możliwość nauki szybkiego mówienia i łączenia słów w wymowie. Dodatkowo, utrwala poprawne tworzenie struktur gramatycznych, czyli po prostu poprawnych zdań.


8. Przygotuj się przed nauką

Przygotuj się do nazwania czynności codziennych. Jeśli myślenie w języku angielskim sprawia Ci kłopot na początku, przygotuj sobie zestaw zdań, pytań, fraz, które możesz użyć w języku docelowym, a następnie spróbuj zastosować je w praktyce!


9. Próbuj rozmawiać z lepszymi od siebie

Próbuj rozmawiać z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym lub z osobą, która ma doświadczenie i rozmawia biegle po angielsku. To da Ci szansę wyjść poza szkolny schemat stałych zdań w języku angielskim. Taka praktyka sprawi, że Twój styl wypowiedzi będzie bardziej naturalny oraz szybciej będziesz mógł/mogła tworzyć zdania w języku angielskim. Nie każdy tzw. native speaker mówi idealnie po angielsku. Jednakże rozmowa z taką osobą pokaże Ci różne rodzaje akcentów, a przede wszystkim nakieruje na naukę i wymowę słownictwa. To z kolei pomoże Ci lepiej mówić po angielsku w przyszłości 😉


10. Poznaj swoich odbiorców

Podczas konwersacji w języku angielskim, nie myśl o sobie i o tym jak przekazać swoje myśli, tylko rozważ cel i temat rozmowy, do którego zmierza Twój rozmówca. To sprawi, że Twój rozmówca będzie mówić więcej, a Ty wtedy będziesz zastanawiać nad łatwą odpowiedzią 😉


11. Zapytaj osobę doświadczoną o opinię i ocenę twoich umiejętności. Znajdź pole do poprawy

Najlepiej dokona tego nauczyciel lub prywatny korepetytor, który jest w stanie przedstawić konkretną analizę Twojej wypowiedzi i wskazać błędy. Czy jest to konieczne? Tak, czasami nieświadomie popełniamy błędy i jesteśmy w stanie je sobie uświadomić dopiero, gdy ktoś nam o nich powie! Nie należy tego traktować jako krytykę, lecz pole do poprawy i rozwoju.

jak lepiej mówić po angielsku - pole do poprawy

12. Unikaj czytania z kartki

Unikaj czytania z kartki, korzystaj z konspektu. Jeśli masz przedstawić prezentację lub projekt, nic nie uczy lepiej swobodnej wypowiedzi, niż podążanie za konkretnymi punktami. Znając odpowiednie słownictwo, lepszą praktyką jest myślenie na żywo co powiedzieć, niż prezentować wcześniej przygotowany tekst! Co więcej, mówiąc w oparciu o konspekt będziesz brzmieć bardziej naturalnie.


13. Nie rzucaj się na głęboką wodę

Jeśli jesteś początkującym uczniem języka angielskiego, nie rzucaj się na głęboką wodę i nie idź od razu na zajęcia z nativem. Najpierw naucz się naśladować język z nagrań. Możesz używać do tego filmy, nagrania z YouTube oraz podcasty. O wiele łatwiej zacząć jest naukę z nauczycielem, jeśli sami poznamy niektóre podstawy gramatyki lub wymowy. Dokonać tego można właśnie poprzez naśladowanie języka z dostępnych dla nas źródeł. Ta metoda jest wygodna, gdyż nagrania można słuchać i powtarzać w wolniejszym tempie.


14. Ćwicz regularnie

Prawda jest taka, że jedna godzina tygodniowo to za mało, aby dobrze nauczyć się języka. Zawsze lepiej jest dołożyć sobie kolejne, gdzie możemy dodatkowo poćwiczyć i nie zapomnieć rzeczy, których się dopiero co się uczyliśmy. To samo tyczy się lekcji prywatnych! Codzienna praktyka najlepiej sprzyja nauce słownictwa oraz innych aspektów języka.


15. Nie poddawaj się i myśl pozytywnie

Nie od razu Rzym zbudowano. Na wszystko potrzeba czasu. Ćwicząc regularnie i używając języka w praktyce, dojdziesz do perfekcji. Z początku zdarza się zapomnieć słownictwa i fraz. Jest to jak najbardziej w porządku. Języka uczymy się na własnych błędach. Ważne jest, aby iść dalej, nie poddawać się i używać języka na rozmaite sposoby.


kotek słucha o 15 sposobach, aby lepiej mówić po angielsku
Kotek słuchał, a Ty?

Jeśli chcesz lepiej mówić po angielsku, przetestuj powyższe sposoby. Oczywiście, jeśli znasz inne metody daj nam znać w komentarzu!

Zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie zobaczysz dodatkową porcję materiałów i ciekawostek do nauki!

Nie widziałeś filmu YouTube to tego artykułu? Kliknij w link i nie zapomnij zostawić nam Like! https://youtu.be/ARtvnkT-9hI

Więcej artykułów znajdziesz w zakładce blog na naszej stronie!

https://www.learnbreaker.pl/blog/

1 myśl w temacie “15 sposobów, aby lepiej mówić po angielsku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *