Efektywna nauka, Get ready!, Matura

Jak wygląda matura ustna z angielskiego?

Matura zbliża się wielkimi krokami, dla niektórych z radością, dla innych ze strachem. Dla każdego kończy się ona tak samo, czyli z jakimś wynikiem egzaminu dojrzałości. Wśród obowiązkowych egzaminów maturalnych czeka Cię egzamin z języka nowożytnego w formie pisemnej oraz ustnej. W tym artykule skupiamy się na wersji ustnej. Czy wiesz, jak wygląda ustny egzamin z języka angielskiego? Jeśli nie, przeczytaj ten artykuł!

Matura ustna z języka angielskiego. Jak się przygotować?

W 2023 roku matura ustna z języka angielskiego odbędzie się w dniach od 10 do 23 maja, w zależności od ustalonego terminu przez zespoły egzaminacyjne. Daty egzaminów ustnych zazwyczaj odbywają się w podobnych terminach.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu do matury ustnej z języka angielskiego jest odświeżenie słownictwa i gramatyki. W tym celu warto przejrzeć swój podręcznik i dodatkowe materiały dostępne w sieci np. na naszym blogu. To pomoże zarówno z maturą ustną, jak i pisemną.

Drugim krokiem jest ćwiczenie swobodnego mówienia i używania języka angielskiego w praktyce. Można to robić poprzez korepetycje z dobrym nauczycielem lub wykorzystywanie aplikacji do nauki języków np. Duolingo. Dodatkowo, świetnym pomysłem jest też:

  • oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej z napisami lub lektorem;
  • czytanie książek, gazet i artykułów w języku angielskim;
  • słuchanie podcastów i muzyki w języku angielskim;
  • oglądanie anglojęzycznych twórców na YouTube.

Jeśli masz możliwość, poćwicz z przyjacielem/przyjaciółką podstawowe frazy lub przykładowe egzaminy ustne. To pozwoli zapamiętać kilka przydatnych zwrotów oraz doda pewności siebie 😉


Ile trwa matura ustna z języka angielskiego?

Na maturę ustną średnio przewidziane jest 15 minut. Ten czas jest zależny od długości naszej wypowiedzi.


Jak przebiega matura ustna z języka angielskiego i z czego się składa?

Zadanie wstępne / rozgrzewka

Matura ustna z języka angielskiego składa się z rozmowy wstępnej i 3 głównych zadań. Zanim rozpocznie się wykonywanie poleceń należy wylosować zestaw maturalny, który zawiera polecenia w języku polskim do zadań 1 i 3 oraz różne materiały wizualne do zadań 2 i 3.

Egzamin ustny zaczyna się od rozmowy wstępnej, która może dotyczyć spraw codziennych, zainteresowań lub planów na przyszłość. Jest to pewnego rodzaju rozgrzewka, która ma za zadanie przetestować umiejętność odpowiadania na przypadkowe pytania, przedstawienie się oraz wyrażenie swojej opinii.

Zadanie pierwsze

Następnie, po rozmowie wstępnej, zaczyna się pierwsze zadanie z odgrywaniem ról. Przy każdym zadaniu, zdający ma chwilę czasu (około 30 sekund) na przygotowanie się, przeczytanie polecenia, oraz jeśli trzeba, uspokojenia swoich myśli. W zależności od tematu, zdający lub egzaminujący (zadanie określa, kto ma zacząć!) rozpoczyna konwersację, a zadaniem drugiej osoby jest kontynuować ją według poleceń podanych w zadaniu. Istotnym elementem jest odniesienie się do podpunktów podanych w zadaniu. Jeśli odniesiemy się do każdego podpunktu, będzie ono w pełni zaliczone. Dodatkowym atutem jest aktywny udział w rozmowie i poruszanie wątków rozmowy bez oczekiwania, aż egzaminator Ci podpowie.

Zadanie drugie

Drugim zadaniem na maturze ustnej z języka angielskiego jest opis ilustracji – tego co przedstawia np. osoby, sytuacje, czynności. Następnie należy odpowiedzieć na 3 pytania egzaminującego. Pytania mogą odnosić się do sytuacji na obrazku lub pytać o opinię na dany temat (najczęściej dwa odnoszą się do ilustracji, a trzecie do ogólnych doświadczeń w podobnej sytuacji).

Zadanie trzecie

W ostatnim zadaniu należy, po zapoznaniu się z poleceniem, wybrać jeden z z dostępnych obrazków i uzasadnić swój wybór, odrzucając przy tym pozostałe. Oczywiście każdy zdający będzie miał czas na przeczytanie polecenia i przygotowanie się (około minuty). Dzięki temu, na spokojnie można przygotować swój wybór i zastanowić się nad argumentami. Wybierając jeden obrazek zawsze warto uzasadnić swój wybór przynajmniej 3 zdaniami, a odrzucając pozostałe dwa, wyjaśnić co z nimi jest nie tak i dlaczego nie pasują w dany kontekst/polecenie. Na koniec egzaminujący zada 2 pytania związane z materiałami, które otrzymał zdający.


Podsumowanie:

Oprócz wiedzy na temat gramatyki, słówek i zwrotów, ważne są również praktyczne ćwiczenia swojej wypowiedzi ustnej w różnych sytuacjach. Nie chcesz używać języka polskiego, aby nie stracić punktów, dlatego warto przećwiczyć podstawowe frazy i pytania. Mogą to być np. dyskusje z innymi osobami w języku angielskim, oglądanie filmów lub słuchanie podcastów po angielsku, czy też próby mówienia po angielsku na głos (np. poprzez nagrywanie i odsłuchanie swojej wypowiedzi). Istotne jest też, aby odpowiednio się nastawić do egzaminu. Spróbuj wyluzować się przed egzaminem i znaleźć sposób na odstresowanie. Pamiętaj też o wyspaniu się i odpowiednie jedzenie. Brzmi to bardzo prosto, jednakże odpowiednia dieta i odpowiednia ilość snu pozytywnie wpływają na skupienie i na naszą pamięć. Nauka na ostatnią chwilę nie ma sensu, najlepiej odświeżyć sobie wiedzę minimum 3 dni przed egzaminem. Ostatnie 2 dni to najlepszy moment na relaks i poukładanie swoich myśli, a przede wszystkim sen 😉


Zobacz pełną wersję artykułu dotyczącego matury ustnej z języka angielskiego:


Po więcej ciekawostek zapraszam na:

BLOG: https://www.learnbreaker.pl/blog/

Jak zaliczyć maturę: https://www.learnbreaker.pl/matura-z-angielskiego-jak-zaliczyc/

Jak napisać rozprawkę na maturze rozszerzonej: https://www.learnbreaker.pl/jak-napisac-rozprawke-na-maturze-rozszerzonej/

Pisanie E-mailu/listu na maturze: https://www.learnbreaker.pl/pisanie-e-mailu-listu-na-maturze-podstawowej-z-jezyka-angielskiego/

FB: https://www.facebook.com/BlogLearnBreaker/

IG: https://www.instagram.com/learn_breaker/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *