Efektywna nauka

6 sposobów na efektywną naukę języka angielskiego

Powszechnie wiadomo, że język angielski jest językiem globalnym. Uczymy się go w szkołach, używamy go w pracy (albo też musimy używać go w pracy) oraz posługujemy się nim na zagranicznych wyjazdach. Wiadome jest również to, że nie każdemu nauka języków przychodzi z taką samą łatwością. Niektóre osoby uczą się szybciej, a niektórym zajmuje to nieco więcej czasu.

W tym artykule skupimy się na 6 sposobach, które mogą przyspieszyć proces nauki w obu powyższych przypadkach!

1. Ucz się języka pasywnie

Nie masz ochoty powtarzać w kółko nowego słówka, gdyż nie za bardzo masz na to czas, a jednak chciałbyś poznać nowe słownictwo? Zacznij od niewielkich zmian! Jak tego dokonać? Bardzo prosto ?

zmień język swoich mediów społecznościowych (np. Facebooka) na język angielski (intuicyjnie wiemy, gdzie co kliknąć, a przy okazji poznajemy nowe słówka);

oglądaj filmy w języku angielskim z napisami polskimi lub po angielsku z napisami angielskimi;

graj w gry z ustawionym językiem angielskim;

słuchaj piosenek w języku angielskim i szukaj tłumaczeń ich tekstów.

Osłuchując się z językiem, rejestrujemy dźwięki powtarzalne w danym języku. Mając przy tym napisy, mamy idealną szansę na poznanie słówka wraz z jego wymową. A jeżeli dane słówko jest w naszej ulubionej piosence, to na pewno je zapamiętamy ?

2. Rób przyjazne dla oka notatki i skróty myślowe

Sposób w jaki zrobiliśmy notatki (w szkole lub w domu), owocuje tym, ile z nich zapamiętamy.

Każdy z nas używa różnych skrótów myślowych. W momencie, w którym brak w nich sensownej hierarchii, robi się bałagan. Ważne jest, aby układać notatki w sposób przejrzysty dla nas nawet, gdy oznacza to ich ponowne wykonanie.

Dlatego, ucząc się dużej liczby słownictwa, używaj różnych kolorów. Ucząc się gramatyki – oprócz kolorów, rób zestawienie schematów w tabelach lub prostych zdaniach (im prostsza notatka, tym łatwiejsza do zapamiętania). Możesz też zastosować tzw. mapę myśli.

Notatki, w formie plakatów lub fiszek, pomagają wizualnie zapamiętać to, czego chcemy się nauczyć. Co prawda, są one czasochłonne, jednakże własnoręcznie zrobione fiszki np. z czasowników nieregularnych, mogą być użyte wielokrotnie. A nasz mózg lepiej rejestruje coś, co samemu wcześniej zapisaliśmy!

A może by tak nazwać wszystkie przedmioty dookoła siebie po angielsku? Nie wiesz jak? Znajdź tłumaczenie danego słowa w słowniku i przyklej kartkę z nazwą do danego przedmiotu. Próbuj nazwać ten przedmiot po angielsku następnego dnia. A jeśli nie pamiętasz, to karteczka Ci podpowie ?

Co w przypadku, gdy nie chcesz notatek ani innych skrótów myślowych? Nagraj siebie na dyktafon! Nie bój się swojego głosu i po prostu słuchaj ?

3. Używaj swojej wyobraźni

Moc skojarzeń jest kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o naukę języków. Pewnie nie raz słyszeliście śmieszne słowo lub zdanie w języku angielskim, które do teraz zapadło wam w głowie. W moim przypadku jest to słowo – motyl (butterfly). Składa się ze słowa butter (masło) oraz fly (latać/mucha). Stąd mamy latające masło ? I trzy słówka zapamiętane!

Ucząc się języka, czy to słów czy fraz, dobrze jest przypasować je sobie w danym kontekście. Nasza wyobraźnia czyni cuda i pomaga nam skojarzyć słowo odpowiednie do danego kontekstu. Weźmy słówko „bald” (łysy). Wyobraźcie sobie nauczyciela, którego nie lubicie, że jest łysy. Tak oto nigdy już nie zapomnicie tego słówka, bo ilekroć je zobaczycie, będziecie widzieć łysą głowę nielubianego nauczyciela!

4. Stwórz wygodne miejsce do nauki oraz koncentracji

Nauka na sprawdzian podczas oglądania naszego ulubionego youtubera lub filmu na Netflixie może być problematyczna. Wielozadaniowość nie łączy się z efektywnym przyswajaniem informacji. Ważne jest, aby zadbać o przyjazne, ciche miejsce do nauki, bez zbędnych rozpraszaczy. Odłóż telefon na bok i wyłącz powiadomienia! Niech konwersacje ze znajomymi Cię nie rozpraszają. Dasz radę w taki sposób przez chwilę się pouczyć? ?

Chyba, że łączymy edukację w formie filmików, niczym gameplay na Youtube. Taką formę nauki oferujemy w kursie online English Tense Master, dostępnym już wkrótce na naszej platformie e-learningowej!

Zanim rozpoczniesz naukę musisz też się skoncentrować, wyciszyć. Dla jednych sposobem wyciszenia się jest relaksująca muzyka, dla innych medytacja lub yoga. Każdy musi znaleźć swój własny sposób. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ, jeśli zaraz po grze lub filmie zaczniesz się uczyć, będziesz myślał o tym co się tam wydarzyło i będzie trudniej Ci się skupić!

5. Powtarzaj regularnie

Repetition is the mother of wisdom! – Powtarzanie jest matką nauk! I nie chodzi tutaj o wkuwanie, czytanie słownictwa przez godzinę czy spędzanie męczarni nad podręcznikiem. Mowa o regularności – powtarzaniu przez określony czas, co jakiś czas.

Słyszeliście pewnie, że efektywne jest powtarzanie materiału przynajmniej 3 dni przed testem? To prawda! Nasz mózg lepiej zapamiętuje informacje, które powtarzane są z przerwami przez dłuższy czas.

Na swoim przykładzie wiem, że nauka dzień przed może przynieść mizerny efekt – zdam na 4, ale po 2 dniach już nic nie pamiętam i trzeba się uczyć od nowa ☹

A co, gdyby uczyć się całe 7 dni przed egzaminem? Osobiście uważam, że to jest najefektywniejszy sposób na naukę. Mając tyle czasu, możemy odpowiednio przygotować materiał do nauki, a następnie powtarzać go bez presji zapamiętania. Na przykład: zrobiliśmy notatkę i codziennie, przed pójściem spać, czytamy tę notatkę przez 7 dni. W efekcie, zapamiętamy co jest na tej notatce bez wkuwania. Co więcej, będziemy pamiętać to przez dłuższy czas niż tylko kilka dni. Dla zwiększenia efektu, można próbować wypisać to co się wcześniej zapamiętało. Check it out! ?

6. Zmuś się do używania języka docelowego

Brzmi brutalnie, ale taka jest prawda. Kiedy jesteśmy zmuszeni do rozmowy tylko w obcym języku, dajemy z siebie trzy razy więcej. Słuchamy, udzielamy odpowiedzi i uczymy się na własnych błędach.

Podróżowanie lub wyjazd do kraju, w którym używa się angielskiego, jest najlepszym sposobem na naukę. Rozmawiając z kimś z zagranicy pokonujemy strach mówienia. Mimo popełnianych błędów, nasi rozmówcy nie będą się ich dopatrywać. Wręcz przeciwnie! Będą starać się pomóc Ci w porozumieniu się. Skutkuje to poznaniem nowego słownictwa oraz fraz językowych bez narażenia na stres czy wyśmianie przez drugą osobę.

(Jesteście ciekawi jak pokonać strach przed mówieniem po angielsku? Wypatrujcie kolejnych wpisów!)

Byłem dwukrotnie w USA. Język, którego tam używano różnił się od tego, którego uczono w szkole. Inny akcent, inne frazy, do tego słownictwo slangowe. Dało mi to ogromne doświadczenie. Podczas drugiego wyjazdu do USA z programu Camp America, pracowałem z dziećmi na campie w Nowym Jorku. I byłem tam jedynym Polakiem! Nie spotkałem się z wyśmiewaniem, gdy nie znałem słowa. Ludzie sami od siebie pomagali mi poznać nowe słowa, których wcześniej nie znałem, wystarczyło im je opisać okrężną drogą. Dwa miesiące za granicą podniosły mój poziom mówienia w ogromnym stopniu. Precyzując, od tego momentu, gdy mówię po angielsku ludzie myślą, że nie jestem Polakiem ?

A Wy? Których metod używacie do nauki? Jakie dla Was są efektywne? A może macie jakieś śmieszne skojarzenia ze słówkami angielskimi? Let us know in the comments below! ?

A na koniec wstawiam zdjęcie foczki obiboczki dla tych, którym kompletnie nie chce się uczyć. Ale nie bądźcie jak foczka obiboczka! Przetestujcie powyższe sposoby! Make your life easier 😀

6 myśli w temacie “6 sposobów na efektywną naukę języka angielskiego”

  1. „Weźmy słówko „bold” (łysy).” Halo halo, bold znaczy: śmiały, odważny, a łysy w j. angielskim to bald. Prosze sie bardziej przykladac do przepisywania artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *