Get ready!, Kultura, Święta

Dzień Niepodległości w USA (4th of July)

The Fourth of July – Czwarty Lipca – jest amerykańskim świętem Dnia Niepodległości. Jest to święto państwowe. Tradycja sięga aż 1776 roku, kiedy ogłoszono deklarację niepodległości 13 kolonii brytyjskich (znajdujących się na terenie Ameryki Północnej) dającą wolność i niepodległość od ówczesnego Króla Wielkiej Brytanii – Jerzego III.

Deklaracja Niepodległości. Dzień niepodległości w USA.
Deklaracja Niepodległości

Historia Dnia Niepodległości w USA

Dzień Niepodległości w USA. FLAGA

Aby poznać historię Dnia Niepodległości w USA, trzeba poznać powód powstania Deklaracji Niepodległości. Zaczęło się to od rewolucji kolonistów wobec Wielkiej Brytanii. Chcieli oni stać się niezależni od praw brytyjskich. To z kolei doprowadziło do spotkania Kongresu Kontynentalnego, gdzie przedstawiono pomysł ustanowienia niepodległości kolonii brytyjskich na terenie Północnej Ameryki oraz oddzielenia ich od Wielkiej Brytanii. Po długich dyskusjach, głosowanie odbyło się 2 lipca, a następnie 4 lipca Kongres Kontynentalny zaakceptował Deklarację Niepodległości, która w większości została napisana przez Thomasa Jeffersona.


Początkowe świętowanie 4 lipca

Podczas gdy nie było to jeszcze święto państwowe, już przy pierwszym odczytaniu praw niepodległości hucznie świętowano. Były to między innymi koncerty, parady, oddawane strzały z armat oraz muszkietów. Co więcej, pierwsze świętowanie odbyło się w Filadelfii. George Washingon (pierwszy prezydent USA) w ten dzień nawet podwoił racje alkoholu żołnierzom, aby również mogli świętować.

Dzisiaj natomiast popularne są pikniki, imprezy grillowe w ogrodzie oraz huczne koncerty, parady, jak i pokazy fajerwerków. Istotnym elementem jest amerykańska flaga, którą można zobaczyć wszędzie – Amerykanie zawieszają ją wtedy w domach, na ulicach czy w centrach miast.

Co więcej, jest to dzień wolny do pracy oraz świetna okazja, aby wziąć udział w pewnych aktywnościach organizowanych przez władze miast. Bardzo popularne są konkurencje w jedzeniu hotdogów oraz arbuzów. Gra w baseball, pływanie czy też przeciąganie liny również mają swoich zwolenników.


Ciekawostka

▶ Jeśli 4 lipca wypada w sobotę albo niedzielę, to jego obchody są przesunięte albo na piątek albo na poniedziałek. W tym roku 4 lipca wypada w piątek, także nie ma powodów do zmian. Natomiast w 2020 roku obchody były przesunięte na 3 lipca.

▶ Deklaracja Niepodległości przyczyniła się w niemałym stopniu do powstania Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Uznaje się, że pierwsza konstytucja powstała w 1787 roku właśnie w Stanach Zjednoczonych (a weszła w życie w 1789 roku).

Zapraszamy na naszego FB oraz do innych artykułów!

img.buzzfeed.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *