W szkole ferie uznaje się za czas relaksu, możliwość odpoczynku od ciągłego wkuwania oraz stresu związanego z ocenami. Jest to też często czas nicnierobienia, co może prowadzić do utraty motywacji, jaką mieliśmy wcześniej.
Czy ferie i odpoczynek są dobre? Oczywiście, że tak.
Czy są potrzebne? Zdecydowanie tak ?
Czy po takiej przerwie zapominamy to, czego nauczyliśmy się wcześniej? Niestety, najczęściej tak.
Chyba, że … ?
Zrobimy coś, co pozwoli temu zapobiec!
Oczywiście, nie ładujmy wszystkich do jednego wora. Są na świecie osoby, które będą pamiętać wszystko, czego się nauczyły i nie zapomną o powtórzeniu tego materiału, który sprawia im nieco większe trudności.
Jednakże, nie oszukujmy się, większość z nas lubi poleniuchować i odpłynąć w krainę zapomnienia. ?
Edukacja a pandemia – gorsza motywacja?
W obecnych czasach musimy wziąć pod uwagę fakt, że przez pandemię uczniowie są dodatkowo zamknięci w domach na nauczaniu zdalnym. To zmusza dziecko do dłuższego siedzenia przed komputerem, a brak możliwości wyjścia z kolegami, żeby np. pograć w piłkę, kończy się na spędzaniu czasu przed telewizorem lub telefonem. Niektórzy już przyzwyczaili się do takiego trybu i niechętnie wychodzą z domu. Taka stagnacja i ograniczona aktywność fizyczna mogą wywołać brak motywacji do nauki. Zatem, gorąco polecamy to zmienić i znaleźć w sobie motywację do zrobienia czegoś produktywnego! Krótki spacer lub jakakolwiek aktywność poza domem jest doskonała na początek, aby się wyciszyć lub zebrać myśli. Don’t waste your time ? Be productive!
Co motywuje do nauki języka?
Tematem mojej pracy magisterskiej była motywacja do nauki wśród studentów studiujących zaocznie (nie chodzących na filologie). Wynik tego badania pokazał trzy główne czynniki motywujące do nauki języka:
- zdobycie lepszej pracy;
- podróżowanie bez bariery językowej;
- swobodna komunikacja.
Ucząc w szkole podstawowej, spotkałem wielu uczniów, którzy chcieli komunikować się bez stresu oraz podróżować za granicę. Sęk w tym, że nie wiedzieli, jak się do tego zabrać. Tu wkracza nauczyciel, którego zadaniem jest te ścieżkę wskazać i zachęcić do nauki – dać uczniom motywację. Czy każdy będzie motywowany przez te same czynniki? Nie.
To jest obserwacja z perspektywy mojego doświadczenia. Zapraszam do komentarzy, jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami lub czynnikami motywującymi do nauki ?
GMER – czyli jak zmotywować się do nauki w czasie wolnym?
Motywować siebie można na wiele sposobów. Każdy z nas będzie to robić w inny sposób, gdyż preferujemy różne rzeczy. Poniżej przedstawiam sposób GMER (sam wymyśliłem nazwę), który, jeśli wykonany krok po kroku, może pomóc w zachęceniu samego siebie do nauki w czasie wolnym ?
1. Goals – cele
Załóż sobie kilka celów, jakie chcesz osiągnąć przez ferie lub w czasie wolnym. Czy to dotyczy nauki, czy twojej pasji – bez tego nie będziesz mieć wizji efektu końcowego, jaki chcesz osiągnąć. A nie mając z tyłu głowy efektu końcowego, nie widzi się za bardzo sensu w tym, co się wykonuje. Swoje cele lub aktywności możesz rozplanować na każdy dzień, następnie przypisać daną aktywność do konkretnej godziny. Przykład: każdego dnia ferii godzinę po śniadaniu będę powtarzać materiał z ostatnich lekcji angielskiego.
Co jeśli tego nie zrobię?
No cóż… pozostaje wtedy jeść, pić, spać… lub ewentualnie grać. Brak dobrego planu obniża motywację do nauki. Wtedy niestety więcej zapomnisz.
2. Mindset – nastawienie
Nasze myśli oraz umiejętność skierowania ich na jeden cel pozwalają nam zabrać się do pracy. Można powiedzieć, że najlepiej jest się zmusić do osiągnięcia swojego celu. Innymi słowy, należy nastawić się na sukces i mimo porażki dalej próbować! Osiągając drobne kroki, jesteśmy bliżej celu, a widząc efekty – czujemy satysfakcję.
3. Execution – wykonanie
Mając cel, nastaw się na zrobienie czegoś i zrób to. Masz tysiąc myśli i nie możesz się skupić na zadaniu? Posłuchaj muzyki, posiedź w ciszy lub przejdź się na spacer. Najlepiej 30 min przed tym, co chcesz zrobić. Co więcej, bez telefonu i spędzania czasu w mediach społecznościowych!
4. Reward – nagroda
W pracy nagradzają pieniędzmi, Ty możesz nagrodzić siebie samego swoim czasem spędzonym w inny sposób. Po osiągnięciu swojego celu na dziś nagródź się np. filmem, który chciałeś wcześniej obejrzeć lub zagraj w grę, którą niedawno kupiłeś.
Po co powtarzać w czasie ferii lub dłuższej przerwy?
Problem z nauką języków jest o tyle istotny, że jeśli ich nie używamy, to po prostu zapominamy. Przerwy w trakcie roku szkolnego również mogą sprawić, że braknie nam motywacji do powtórek przerobionego materiału.
Po dłuższej przerwie w nauce, jeśli ktoś zapyta was o szczegół gramatyczny, który się uczyliście, możecie go już nie pamiętać. Dlatego ważne jest, aby mieć przejrzyste notatki, które można przeczytać w każdej chwili oraz, przede wszystkim, być systematycznym w powtarzaniu materiału.
Jeśli chcesz zobaczyć sposoby na efektywną naukę, zerknij do naszego artykułu klikając TUTAJ.
Wielu uczniów powiedziało mi, że mają tak dużo materiału z innych przedmiotów, że nie mają kiedy regularnie powtarzać np. słówek. To jest niestety smutna strona edukacji w szkole państwowej. Pomimo tego, zachęcam, aby znaleźć chociaż 5 min dziennie na krótkie przypomnienie i powtórkę. Również w trakcie ferii czy wakacji!