Thanksgiving, czyli Święto Dziękczynienia, obchodzone jest Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Jest to święto państwowe, ustanowione przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1863 roku. Dzień ten daje okazje do rodzinnych spotkań, wspólnego posiłku oraz, co najważniejsze, podziękowania sobie za wszystko. Słysząc „Thanksgiving” staje nam przed oczami obraz szczęśliwej rodziny, która ma zamiar zjeść wielkiego indyka! Trzeba jednak wiedzieć, że to święto niesie za sobą znacznie więcej.
Co ciekawe, nie tylko Amerykanie obchodzą Thanksgiving. Przykładem mogą być Kanadyjczycy, którzy obchodzą to święto w drugi poniedziałek października! Jednak w tym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób świętuje się je w Stanach Zjednoczonych oraz na historii, jaka się za nim skrywa.
Początki Thanksgiving
Wiemy już, że podczas Thanksgiving Day dziękujemy sobie za wszystko. A to oznacza, że w przeszłości musiało dojść do jakiegoś dobrego zdarzenia między ludźmi, które skutkowało serdecznym dziękowaniem.
Cofnijmy się do roku 1620, w którym to grupa prześladowanych purytanów (odłamu protestantów), nazywanych również pielgrzymami, wyruszyła w podróż na pokładzie statku Mayflower ze środkowej Anglii, aby założyć osadę w tak zwanym „Nowym Świecie”. Pielgrzymi przybyli na skałę Plymouth w Stanie Massachusetts 11 grudnia 1620 roku.
Niestety, początkowe warunki dla osadników nie były sprzyjające. Początek zimy i marne zapasy skutkowały w śmierci prawie połowy załogi ze 102 osób.
Na ich szczęście, Indianie obserwując grupę osadników – mężczyzn, kobiet i dzieci – nie znaleźli w nich zagrożenia. Postanowili pomóc przetrwać przybyszom. Po srogiej zimie pomogli w założeniu upraw oraz budowie osady.
Jak przybysze z Anglii porozumieli się z Indianami?
Według jednych zapisków historycznych, w plemieniu Wampaonagów, które zamieszkiwało tamte tereny, był Indianin o imieniu Squanto, który już miał doświadczenie z osadnikami z Anglii. Znał również język angielski, dzięki czemu komunikacja między osadami Indian i Pielgrzymów odbyła się z sukcesem. Inne zapiski mówią, że Squanto był już wcześniej w Europie, niestety sprzedany jako niewolnik. W efekcie czego został nauczony języka.
Pomoc jaka została okazana pielgrzymom pozwoliła na zebranie obfitych plonów, liczną hodowlę zwierząt oraz rozbudowę osady. W ramach podziękowania za pomoc, urządzono wielką ucztę wraz z plemieniem Wampanoagów. Dzień ten postanowiono później świętować co roku.
Jak uczyć o Święcie Dziękczynienia?
O Dniu Dziękczynienia można uczyć na wiele sposobów, najlepiej zaczynając od jego historii, aż do przedstawienia obecnych sposobów świętowania. Nie należy zapomnieć, że najważniejszym elementem tego święta jest właśnie podziękowanie komuś, nawet za drobną pomoc. Warto pokazać klasie, jeśli nie wiedzą, za co można sobie podziękować. Czy to za bycie wspaniałym przyjacielem, czy za to pożyczony na lekcji długopis. Przykładów może być mnóstwo! Ważne, aby dzieci użyły wyobraźni ?
Na swoich zajęciach zachęcam dzieci do podziękowania każdemu z osobna. Klasa dzięki temu się integruje, a uczniowie zastanawiają się nad emocjami względem drugiej osoby. Jeśli są to grupy młodsze, to korzystam z filmików podanych niżej – tłumaczymy i opowiadamy sobie historie Święta Dziękczynienia. Uczniowie do tego tworzą tematyczne kartki lub rysunki. Dzięki temu lekcja jest luźniejsza, a pod koniec pozwala na zagranie w gry interaktywne (również poniżej).
Dla klas starszych jest to okazja na pochwalenie się umiejętnością rozumienia oglądanego filmu w języku angielskim. Świetne dla prac grupowych, aby odpowiadać na przeróżne pytania oraz szukać ciekawostek z opowieści. Uczniowie mogą tworzyć prace pisemne albo, tak jak młodsi, zagrać w grę interaktywną (po omówieniu głównych elementów lekcji).
Materiały
Dostęp do materiałów oraz słownictwa w zakresie Thanksgiving jest ogromny. Na przykład:
Tak naprawdę ilość oraz różnorodność zależy od nas. Słownictwo z podanych linków można okroić, w zależności od grupy wiekowej.
Polecam krótki filmik przedstawiający historię Thanksgiving:
Świetna historia, która rozbawi każdego. Uczniowie mają okazję wykazać się jak rozumieją treść filmu. U mnie wyszło świetnie zarówno w klasie 1, jak i 6. Co prawda, najmłodsi uczniowie nie rozumieją większości słów, jednakże animacja pozwala im wyłapać przeróżne, czasem śmieszne wnioski, które później należy wytłumaczyć lub skorygować.
Każde święto, o którym uczymy dzieci, jest wyśmienitą okazją, aby pokazać swoje umiejętności plastyczne. Przykładem może być namalowanie uczty na Święto Dziękczynienia, a każdy ma inne wyobrażenie względem przykładów celebracji lub także objętości jedzenia na stole ? Pozwala również zintegrować grupę podczas różnych gier i quizów.
Polecam także inne materiały ze strony ISL Collective:
https://en.islcollective.com/english-esl-worksheets/search/thanksgiving
Dla młodszych uczniów strona ABCYA oferuje dostęp do darmowych gier przeglądarkowych: https://www.abcya.com/search/?term=thanksgiving&type=all
Można tutaj np. zagrać w Pac-Mana wersję indykową!