Get ready!, Kultura, Święta

Ball Drop – czyli jak Amerykanie świętują Nowy Rok na Manhattanie

Dzisiaj skupimy się na specyficznym miejscu, centrum życia Manhattanu, najbardziej popularnym turystycznie – czyli Times Square w Nowym Jorku.

Moja poza na Manhattanie, kilka godzin po przylocie.
To ja w 2019 roku. Trochę chudszy niż obecnie

Co to Times Square?

Mówią na niego skrzyżowanie świata, a można go nazwać zwykłym placem w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim popularnością wśród turystów. Dookoła wisi mnóstwo reklam i świecących bilbordów. W tle natomiast, patrząc poza światła, pustka jak w kosmosie (widziałem na własne oczy! ?). Times Square jest ogromnie zatłoczone. Chcąc zrobić sobie zdjęcie, trzeba być szybkim, by ktoś nam nie wszedł w kadr. Miałem okazję kilkukrotnie przejść się przez te piękne ulice o różnych porach. I zawsze był tłok ?

Manhattan nocą - zdjęcie autorskie. Na budynku po środku jest kula używana podczas wydarzenia Ball Drop.
Zdjęcie, które zrobiłem w 2019 roku

Na czym polega Ball Drop?

Zdjęcie kuli opuszczanej podczas wydarzenia Ball Drop.
shutterstock.com

Ball Drop to wydarzenie mające miejsce 31 grudnia. Jest ono bardzo popularnym wydarzeniem wśród Amerykanów. Jego początki sięgają 1907 roku. Polega na opuszczaniu ogromnej kuli LED zamieszczonej na budynku One Times Square na minutę przed Nowym Rokiem. Służy ona jako narzędzie do odliczania czasu przed północą. Moment, w którym się zatrzyma sygnalizuje Nowy Rok. A to z kolei czas na pokaz fajerwerków oraz sekwencję konkretnych utworów muzycznych:

Oficjalne wydarzenie zaczyna się wcześniej. Już o godzinie 18:00 kula unoszona jest do góry. Wtedy jest czas na zapełnienie widowni na Times Square oraz koncerty i występy celebrytów. Jesteście zainteresowani jak to wyglądało w przeszłości?

▶ Nagranie można obejrzeć klikając TUTAJ

Dodatkową ciekawostką jest mniejsza wersja kuli służąca jako przycisk. Od 1996 roku specjalny gość (najczęściej osoba, który uzyskała jakieś zasługi) symbolicznie naciska przycisk, zaczynając ostatnią minutę odliczania do północy.

Wydarzenie to jest strzeżone przez policję ?‍♂️ Ludzie zostają przypisani do konkretnego sektora oraz są uprzednio sprawdzani czy nie wnoszą alkoholu lub broni (plecaków też nie wolno wnieść).

Samochód policji w Nowym Jorku. Tak, aby było śmiesznie. Ciekawe czy na wydarzeniu Ball Drop takich używają?

Jak Amerykanie będą świętować Nowy Rok w 2021?

O tym przekonamy się już niedługo. Niestety, przez obostrzenia związane z pandemią, nie może być tak dużych tłumów jak wcześniej. Zalecane jest świętowanie w domu. Wydarzenie Ball Drop odbędzie się więc bez publiczności. Zaproszone zostały jedynie rodziny istotnych pracowników pierwszego kontaktu (pracowników medycznych) – z zachowaniem dystansu oraz obowiązkiem noszenia masek, oczywiście.

Co więcej, prezydent Times Square Alliance – Tim Tompkins – ogłosił, że specjalnym gościem w tym roku będzie Gloria Gaynor, która zaśpiewa piosenkę I Will Survive ?

W tym roku wydarzenie ma być wyjątkowe, nie tylko ze względu na sytuację, ale i na technologię! Ma być dostępna aplikacja umożliwiająca odtworzenie wirtualnego Times Square, gdzie użytkownicy będą mogli grać w mini gry oraz mieć dostęp do wydarzenia na żywo z telefonu.


Kto to wszystko posprząta?

Niejedna taka noc może wytworzyć nawet 50 ton śmieci – taki rekord padł z nocy z 2013 na 2014 rok. Sprzątanie zajęło 8 godzin przy pracy 190 pracowników. W tym roku będzie tego zdecydowanie mniej!

Piesek, po którym trzeba posprzątać. Nie tylko po wydarzeniu Ball Drop.
A jak piesek zrobi kupkę to sprzątasz? ?

Podobają Ci się nasze wpisy? Nie zapomnij polubić naszego profilu na FB!

Zerknij też na inne wpisy na naszym blogu ?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *