Get ready!, Kultura

Język urzędowy w USA – czy na pewno angielski?

Myśląc o USA – ludziach czy kulturze – mamy pewność, że język angielski jest nieodłączną częścią całości. To prawda. Jednakże, udzielając odpowiedzi na nieco podchwytliwe pytanie: czy język angielski to oficjalny język urzędowy? Musimy odpowiedzieć stanowcze NIE.

Język angielski NIE JEST językiem urzędowym w USA!

fajerwerki

Co to oznacza?

Oznacza to, że na poziomie federalnym (prawnym) Stany Zjednoczone nie uznają języka angielskiego jako języka urzędowego, mimo iż jest on używany w większości stanów przez znaczną część obywateli. Tylko 32 stany w USA przyjęły język angielski jako oficjalny. Zamiast tego przyjęto, że język angielski (AmE – American English) jest językiem narodowym.

Ciekawostką są Hawaje – tam występują dwa języki urzędowe: język angielski oraz hawajski!


Inne języki w USA

ręce przedstawiąjące inny język urzędowy

Oprócz języka angielskiego, na terenie USA usłyszycie wiele innych języków. W trakcie zwiedzania Nowego Jorku – Manhattanu, Brooklynu, w zależności od dzielnicy – oprócz angielskiego natknąłem się na osoby mówiące po chińsku czy hiszpańsku. Nie wspominając o małej grupie Polaków w McDonaldzie.

Zróżnicowanie językowe pomoże zobrazować poniższe zestawienie. W USA ludność wynosi około 328 mln ludzi, z czego:

  • 239 mln ludzi używa języka angielskiego,
  • 41 mln – hiszpańskiego,
  • 3,5 mln – chińskiego,
  • 1,7 mln – tagalskiego,
  • 1,5 mln – wietnamskiego,
  • 1,2 mln – arabskiego,
  • 1,2 mln – francuskiego,
  • pozostali – wiele innych.

Język polski w Stanach Zjednoczonych jest używany przez zaledwie pół miliona ludzi. Czy to dużo? Sami oceńcie w komentarzu!


Czy w USA występują dialekty, starsze odmiany języka?

starszy dialekt- język urzędowy

Tak. Nawiązując do naszego kraju, w Polsce występują różne regionalne odmiany języka polskiego. Tak samo dzieje się też w USA. A biorąc pod uwagę fakt, iż USA jest około 30 razy większe od Polski, ilość takich języków jest również większa!

Wsród odmian starszych języków lub „gwar”, którymi posługiwali się Indianie w USA, warto zwrócić uwagę na 2 języki:

Język nawaho – używany przez ponad 150 tysięcy Nawahów, głównie w amerykańskich stanach Arizona, Nowy Meksyk, Utah i Kolorado.

Języki czirokeski – używany przez ok. 12 tysięcy Czirokezów w stanie Oklahoma i w czirokeskim rezerwacie w górach Great Smoky Mountains w Karolinie Północnej. Można go skojarzyć z marką samochodu Jeep Grand Cherokee.


Podobają Ci się takie ciekawostki na temat USA? Czy uważasz, że każdy kraj powinien mieć język urzędowy? Koniecznie daj nam znać!

Kotek dla wytrwałych - język urzędowy w USA
Kotek dla wytrwałych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *