Get ready!, Kultura

Dzień Świętego Patryka. Co to za święto i skąd się wzięło?

Dzień Świętego Patryka jest irlandzkim świętem narodowym oraz religijnym. Jest na tyle popularne poza granicami Irlandii, że obchody tego święta możemy zaobserwować w wielu krajach na świecie. Jego głównym motywem przewodnim jest kolor zielony, koniczyna oraz krasnal.

W tym artykule opisujemy historię Dnia Świętego Patryka oraz przedstawiamy ciekawostki o jakich mogłeś/aś jeszcze nie słyszeć!

Leprechaun - Skrzat

Historia Dnia Świętego Patryka

Święto to obchodzone jest w Irlandii już od V wieku, ale dopiero w XVII wieku zostało uznane jako oficjalne święto kościelne. Niezmiennie od samego początku, Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca – w dzień jego śmierci.

Dlaczego akurat święty Patryk? Gdyż uznaje się, że to święty Patryk zapoczątkował chrześcijaństwo w Irlandii. Tradycją jest, że Irlandczycy obchodzący to święto uczęszczają do kościołów rano, aby wieczorem móc świętować. W związku z występowaniem tego święta w trakcie postu, udzielana jest dyspensa, dzięki czemu nie ma aż tylu restrykcji na wybrane potrawy.


Kim jest Święty Patryk?

Święty Patryk jest patronem Irlandii oraz jedną z ważniejszych postaci chrześcijaństwa.

Święty Patryk urodził się w Brytanii a nie w Irlandii. Co więcej, nie ma wyraźnych dowodów na to, aby pochodził z chrześcijańskiej rodziny.

W wieku 16 lat, został zabrany w niewolę przez Irlandzkich najeźdźców. Przez 6 lat zmuszany był do pracy jako pasterz, z dala od innych ludzi. Wierzy się, że to wtedy w jego głowie narodziła się wizja przekształcenia Irlandczyków na chrześcijan. Po 6 latach udało mu się uciec najprawdopodobniej pokonując około 200 mil z hrabstwa Mayo aż do wybrzeża. Wrócił do Brytanii, gdzie zaczął 15 letnie nauki religijne. Dopiero po tym czasie wrócił do Irlandii z misją nawrócenia tamtejszej ludności na chrześcijaństwo.


Dlaczego kolor zielony?

3 listna koniczynka symbolizująca Dzień Świętego Patryka

Kolor ten występuje ze względu na wspomnianą już 3 listną koniczynę. To właśnie na jej przykładzie Święty Patryk wytłumaczył pojęcie Trójcy Świętej poganom.


Czy Amerykanie Świętują Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka nie jest świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych. Jednakże znaczna część amerykanów ma korzenie Irlandzkie, dlatego można zauważyć huczne obchody tego święta w wielu miastach w USA. Jedną z nich jest wielka parada ulicami Nowego Jorku wraz z zielonymi kolorami dookoła. Na zielono oświetlane są budynki oraz miejsca turystyczne. Wiele osób również nosi coś zielonego! W tym roku, ze względu na pandemię, parada została odwołana.

W Chicago natomiast popularne jest kolorowanie rzeki, które można obejrzeć na poniższym filmie! ?

Filmik nienaszego autorstwa – Zobacz jak przebiega kolorowanie rzeki w Chicago!

Things to remember!

Jak się okazuje, nie wszystkie bajki i opowieści na temat świętego Patryka oraz jego święta są prawdą!

  • Święty Patryk nie urodził się Irlandii, tylko w Brytanii.
  • Legenda, że Święty Patryk wypędził węże z Irlandii jest nieprawdziwa. Zaprzecza temu aspekt naukowy. Układ terenu i warunki naturalne w Irlandii z definicji nie są przyjazne dla węży.
  • Skrzaty (Leprechauns) są prawdopodobnie zapożyczone z kultury Celtyckiej.
  • Celtowie uznawali koniczynę jako świętą roślinę. Tak Święty Patryk wyjaśnił wizualnie Trójcę Świętą poganom.
  • Peklowana wołowina z kapustą jest Amerykańskim wymysłem!
  • W ten dzień pije się dużo whiskey oraz piwa!

Latający kotek za skrzatem
To… jak złapię skrzata, dasz mi garnczek złotej karmy? LECĘ!

Podobają Ci się nasze artykuły? Daj nam znać komentując tutaj lub na naszym Facebooku, gdzie zobaczysz jeszcze więcej! Zapraszamy też do naszych poprzednich artykułów!

Source:

https://www.history.com/topics/st-patricks-day/who-was-saint-patrick

https://www.history.com/news/st-patricks-day-facts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *