Jak zacząć naukę angielskiego po latach przerwy? Pamiętasz co nieco angielskiego ze szkoły, ale nigdy nie udało Ci się go w pełni nauczyć? A teraz myślisz, że dobrze byłoby go znać i umieć mówić po angielsku? Wiele osób myśli w podobny sposób: angielski jest potrzebny, uczyło się go kiedyś w szkole, ale nie udało się go nauczyć na przyzwoitym poziomie lub po prostu się go zapomniało. Zastanawiasz się: a może by tak ponownie podjąć naukę? Tak, to świetny pomysł! Jednak w głowie zaczynają pojawiać się różne obawy, np. czujesz się za staro na naukę, nie masz już do tego głowy lub wcześniej nie udało Ci się trafić na dobrego nauczyciela, co bardzo Cię zniechęciło. W tym artykule przedstawię Ci, co zrobić, aby ze spokojną głową ponownie rozpocząć naukę angielskiego.
1. Ustal powody, dla których chcesz nauczyć się języka.
Najważniejsze to postawić sobie cel jaki chcemy osiągnąć! Może to być awans w pracy, chęć porozumienia się bez problemów na urlopie za granicą lub po prostu chęć zrozumienia filmów w oryginalnym języku na Neflixie. Każdy będzie mieć inne motywacje, ale to Ty musisz jasno określić, dlaczego chcesz się nauczyć języka.
2. Określ swój poziom wiedzy.
Skoro już wiesz, dlaczego chcesz się uczyć, następnym krokiem jest określenie co już umiesz. Musisz zweryfikować swój poziom, czy jest on kompletnie od podstaw czy już zaawansowany. Jeśli nie wiesz, jak tego dokonać, można zrobić to przy użyciu testów poziomujących lub na konsultacji z nauczycielem/korepetytorem. Następnie, do Ciebie będzie należeć wybór, na co chcesz kłaść nacisk podczas nauki. Czy chcesz poprawić wymowę, znajomość gramatyki, a może poznać nowy zasób słownictwa? Będzie to ściśle związane z Twoim celem, jaki chcesz osiągnąć.
3. Wybierz dla siebie odpowiedni sposób nauki.
Następnie musisz się zastanowić, w jaki sposób chcesz podjąć się nauki, ile masz czasu na naukę w tygodniu, czy chcesz się uczyć indywidualnie, z użyciem materiałów, kursów internetowych, z nauczycielem prywatnym, czy na kursie grupowym w szkole językowej? Nie ma idealnej odpowiedzi na to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Sam musisz to zweryfikować. Jest sporo stron internetowych, które oferują naukę języków za darmo, możesz także zapłacić za gotowy kurs online lub lekcje indywidualne. Tutaj najlepiej jest potestować, spróbować różnych rzeczy i przekonać się, co najlepiej nam odpowiada. Faktem jest, że jeśli za coś zapłacimy, motywujemy się dodatkowo, by jak najwięcej z tego wyciągnąć.
4. Stawiaj sobie małe cele i realizuj je.
Mając jasno określony główny cel nauki, czujesz do niej motywację. Jednakże, żeby nie opuściła Cię ona już na początku, ustanawiaj i realizuj małe cele. Warto nad takimi celami zastanowić się dłużej, ponieważ dadzą Ci dodatkową motywację do pracy i możliwość późniejszej weryfikacji swojej wiedzy. Najlepiej wypisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu. Każdy odhaczony z listy sukces będzie przynosić satysfakcję z realizacji zamierzonych celów i napęd do kolejnych działań.
5. To jak zacząć naukę?
Na początek, poszukaj w Internecie podstaw języka: poszukaj ciekawostek związanych z kulturą, posłuchaj lub pooglądaj różne filmy w języku angielskim, wykorzystaj mobilne aplikacje do nauki podstaw. Jeśli napotkasz trudności i będziesz potrzebował dodatkowego wyjaśnienia, warto znaleźć sobie korepetytora lub osobę, która wyjaśni Ci problemy, jakie powstały w trakcie twojej nauki lub szukania informacji, w szczególności jeśli podstawy już znasz i szukasz wyższego poziomu. Doświadczony korepetytor powinien wskazać Ci odpowiednie metody, usystematyzować naukę i wskazać właściwe materiały oraz podręcznik, który ułatwi proces edukacyjny.
Jeśli jesteś początkujący, zacznij od podstawowych zwrotów oraz słów. Poznaj metody, jak uczyć się słownictwa, naucz się opisywać to, co Cię otacza. Słuchaj języka i powtarzaj. Staraj się czytać podstawowe teksty. Nie rób listy do „wkuwania” – ucz się frazami w danym kontekście. Nie próbuj zrozumieć i uczyć się gramatyki na początku. Na to przyjdzie czas, gdy będziesz mieć już opanowane podstawy.
6. Wprowadź rutynę do nauki
To wyrażenie może przywoływać negatywne skojarzenia, jednakże regularność nauki oraz dodatkowy wkład poza zajęciami jest kluczem do szybszego sukcesu i osiągniecia swojego celu językowego. Jeśli uczęszczasz na prywatne zajęcia, wystarczy wygospodarować sobie dodatkowe poł godziny lub godzinę dziennie na powtórkę materiału. Wtedy mózg lepiej zapamiętuje frazy i słownictwo. Można również wdrożyć sobie inny system nauki, np. rano dwa razy w tygodniu po 15 minut. Jest wiele metod, musisz wybrać dla siebie najdogodniejszą. Odradzam natomiast naukę każdego dnia, ponieważ wtedy możemy się szybko zniechęcić lub zmęczyć ćwiczeniami. Czy z samych lekcji jeden raz w tygodniu nauczysz się języka? Owszem, ale będzie to wymagać dużo więcej pracy na lekcji i proces ten będzie znacznie wolniejszy.
7. Czy każdy korepetytor/nauczyciel mnie nauczy?
Znalezienie odpowiedniego nauczyciela nie zawsze udaje się za pierwszym razem. Czasami jest tak, że lektor, u którego się uczymy, stosuje metody, które nie przynoszą efektu lub się nam nie podobają. Jeśli w trakcie nauki Twój nauczyciel dostosuje system tak, aby Ci odpowiadał i był przyjemny, to super! O to właśnie chodzi! A jeśli nie, to nie należy się wtedy demotywować. Należy z lektorem porozmawiać, zasugerować spróbowanie innych metod lub skupienie się na innych zagadnieniach. Jeżeli to nie pomoże, pozostaje zmiana lektora. Każdy nauczyciel ma swój charakter oraz indywidualne podejście wyrobione doświadczeniem, które może Ci nie odpowiadać. Jest to zupełnie naturalne! Lekcja z korepetytorem nie musi być tylko rozwiązywaniem ćwiczeń, lecz rozwiewaniem wątpliwości, wymianą doświadczeń oraz przede wszystkim rozmową!
Kursy grupowe z kolei zabierają więcej czasu na naukę, jednakże w grupie osób łatwiej wymienia się doświadczenia z innymi, co daje pewną swobodę popełniania błędów i ich poprawiania – dzięki czemu nauka jest równie efektywna.
8. Nauka języka ma być przyjemnością
Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zapamiętać, to przyjemność z nauki. Nauka nie może być wymuszana. Dlatego, dobrze jest korzystać z metod i rzeczy, które tę naukę nam urozmaicają i ułatwiają. Są to miedzy innymi aplikacje, filmy, rozmowy po angielsku, używanie języka w kontekście, który nas interesuje. Mogą to być również przejrzyste i kolorowe notatki 😊 Cokolwiek, co dam nam frajdę z nauki!
Zajrzyj do naszych innych artykułów na blogu, aby poznać więcej ciekawostek związanych z nauką języka angielskiego!
BLOG: https://www.learnbreaker.pl/blog/
FB: https://www.facebook.com/BlogLearnBreaker/
IG: https://www.instagram.com/learn_breaker/