Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II nie żyje. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii?
Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II nie żyje. Zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat w zamku Balmoral w Szkocji. Była najdłużej panującą królową w historii Wielkiej Brytanii – zasiadła na tronie w 1952 roku, co w wyniku dało 70 lat sprawowania jej rządów.
Za jej życia zmieniło się aż 15 premierów (w tym Winston Churchill czy Margaret Thatcher). Ostatnią premier, Liz Truss, powołała 40 godzin przed swoją śmiercią.
W prawdzie, monarcha Wielkiej Brytanii nie ma realnej władzy w państwie, zajmuje się tym oficjalnie powołany rząd, który zarządza krajem w imieniu korony. Pełni natomiast funkcję reprezentacyjną i ma prawo wyrażać swoją opinię. To z kolei miało realny wpływ na to, jak postrzegaliśmy Wielką Brytanię, a co za tym idzie – nauka o kulturze języka angielskiego miała specyficzne nastawienie. Gdy nawiązywaliśmy do brytyjskiej wersji wymowy, królowa Elżbieta II sama nasuwała się na myśl. Stała się pewnego rodzaju ikoną w uczeniu o Wielkiej Brytanii. Język, którego się uczymy w wersji brytyjskiej, jest używany w aspektach reprezentacyjnych, najczęściej właśnie przez koronę.
Wydarzenia po śmierci królowej
„London Bridge is down.” – to fraza, która miała zasygnalizować premierowi Wielkiej Brytanii śmierć Królowej. Władze już wcześniej miały opracowany plan w razie takiej sytuacji. Dlatego też, obecnie w Internecie możemy spotkać się z takimi nazwami jak: „Operation London Bridge” – przewidziany plan działań po śmierci królowej, „Operation Spring Tide” – plan określający procedury przejęcia tronu przez następcę, czy „Operation Unicorn” – opisujący plan działań, gdy królowa umrze w Szkocji, co w tym przypadku miało właśnie miejsce. Określa on, jaką trasą ciało Królowej będzie wracać aż do miejsca pochówku.
Generalnie, wydarzenia zostały zaplanowane na 10 dni. Zaczynając od dnia 0 (piątek 9 września), w którym świat został poinformowany o śmierci Królowej oraz została ogłoszona królewska żałoba.
Dzień 1 (sobota 10 września) – spotkanie rady akcesyjnej, aby ogłosić króla Karola III nowym suwerenem. Nie jest to oficjalna koronacja, będzie mieć ona miejsce po żałobie (data jest na ten moment nieznana). Odbędzie się również zebranie Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, w towarzystwie Królowej Kamili oraz Księcia Williama, na którym Król Karol III wygłasza swoją deklarację oraz składa przysięgę. W Londynie odczytywane są proklamacje ogłaszające nowego Króla.
Dzień 2 (niedziela 11 września) – o godzinie 12:00 mają zostać wygłoszone orędzie w Edynburgu, w hrabstwie Cardiff oraz w Belfaście, ogłaszające nowego Króla. Ciało Królowej ma zostać przetransportowane karawanem z pałacu Balmoral do Holyroodhouse w Edynburgu.
Dzień 3 (poniedziałek 12 września) – wyruszy procesja wzdłuż ulicy the Royal Mile aż do Katedry St. Giles w Edynburgu. Król wyruszy w podróż żałobną po Wielkiej Brytanii zaczynając od Szkocji.
Dzień 4 (wtorek 13 września) – trumna z ciałem Królowej ma zostać przetransportowana pociągiem lub samolotem do Londynu do Pałacu Buckingham. Ma odbyć się próba procesji z trumną królowej z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego.
Dzień 5 (środa 14 września) – trumna Królowej zostanie przeniesiona z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego ceremonialną trasą przez Londyn. W Westminster Hall odbędzie się nabożeństwo żałobne.
Dzień 6 (czwartek 15 września) – ciało Królowej spędzi kolejne trzy dni w Pałacu Westminsterskim. Trumna będzie spoczywała na katafalku otwarta dla obywateli.
Dzień 7 oraz 8 (piątek i sobota, 16-17 września) – Król kontynuuje podróż żałobną.
Dzień 9 (niedziela 18 września) – ostatni dzień składania wyrazów szacunku zmarłej Królowej. Wysocy rangą urzędnicy mają przyjechać do Londynu przed oficjalnym pogrzebem.
Dzień 10 (poniedziałek 19 września) – ten dzień zostanie ogłoszony dniem państwowym. Pogrzeb państwowy odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Ceremonia będzie nadawana na żywo. W całym kraju ma zapaść 2 minutowa cisza po południu. Królowa zostanie pochowana na zamku Windsor, w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI, obok swojego ojca. Dodatkowo, ciało jej męża Filipa, który zmarł w kwietniu 2021 roku, ma zostać przeniesione do Kaplicy Pamięci, aby mogli leżeć obok siebie.
Co się zmieni po śmierci królowej Elżbiety II?
Generalnie, zostaną zmienione rzeczy zawierające wizerunek królowej. Są to między innymi:
- Waluta – funty brytyjskie z wizerunkiem Królowej mają zostać zamienione na nowe z wizerunkiem nowego Króla. Nie oznacza to, że funty z wizerunkiem Królowej stracą wartość, proces zamiany waluty zajmie najpewniej kilka lat.
- Hymn – zmieni się tekst hymnu, np. z Good save the Queen, na Good save the King.
- Mundury – policjanci oraz żołnierze będą mieć nowe insygnia na swoich mundurach, ponieważ aktualnie pokazują one inicjały królowej Elżbiety oraz numer panujący (czyli II).
- Paszporty i pieczątki – one również zawierają inicjały królowej, będzie wymagało to aktualizacji.
- Skrzynki pocztowe – te które zawierają inicjały królowej.
Zajrzyj do naszych inne artykułów na blogu, aby poznać więcej ciekawostek związanych z nauką języka angielskiego!
BLOG: https://www.learnbreaker.pl/blog/