Get ready!, Kultura, Rozrywka

Patriot Day – 9/11 – święto upamiętniające ofiary ataku terrorystycznego na World Trade Center

Patriot Day, czyli Dzień Patrioty, to coroczne święto upamiętniające ofiary śmiertelne ataku terrorystycznego na World Trade Center oraz pentagon w USA, który miał miejsce 11 września 2001 roku. Amerykanie odnoszą się do tego dnia jako September 11 lub 9/11 (nine-eleven). Dzień Patrioty nie jest świętem państwowym, natomiast większość obywateli czy szkół organizują programy upamiętniające ten dzień. Od 2009 roku święto to nosi również nazwę „National Day of Service and Remembrance” – Narodowy Dzień Służby i Pamięci.

Jak przebiega Dzień Patrioty?

Tego dnia, flagi USA są opuszczone do połowy masztu, aby oddać szacunek prawie 3000 osób, które zmarły w skutek ataku. Dodatkowo, pamięć o ofiarach czci się minutą ciszy o godzinie 8:46, czyli godzinie, o której pierwszy samolot rozbił się o jedną z wież World Trade Center.

Historia 9/11 (nine-eleven) – Atak terrorystyczny 11 września 2001 roku.

Tego dnia, cztery samoloty zostały porwane przez 19 bojowników powiązanych z terrorystyczną grupą Al Ka’ida, przeprowadzając samobójcze ataki na cele w Stanach Zjednoczonych. Dwa Samoloty zderzyły się z bliźniaczymi wieżami World Trade Center w Nowym Jorku. Trzeci samolot uderzył w siedzibę pentagonu w Arlington w stanie Virginia. Czwarty samolot rozbił się w polu w Shanksville w Pensylwanii. W wyniku ataku terrorystycznego zginęło 2996 osób, w tym 343 strażaków i medyków oraz 60 policjantów.

World Trade Center

Trudno sobie wyobrazić horror, jaki musiał towarzyszyć ludziom przebywającym w bliźniaczych wieżach World Trade Center. Pierwszy samolot uderzył o godzinie 8:46 w północną wierzę na wysokości 80 piętra (wieżowce miały 110 pięter). Co więcej, samolot ten miał zapas około 20 000 galonów (czyli około 75 000 litrów) paliwa, co wywołało potężne wybuchy. Drugi samolot uderzył w południową wierzę 18 minut później. Kolizje spowodowały ogromne eksplozje, wyrzucając płonący gruz i inne elementy na okoliczne budynki i ulice poniżej. Po niespełna 15 minutach górna część południowej wierzy zawaliła się, zrzucając masywne ilości dymu, prochu i gruzu na pobliskie tereny. O 10:30 zawaliła się górna część północnego budynku.

Materiały filmowe i nagrania

W tej sekcji umieszczamy dwa z wielu filmów, jakie są dostępne z tamtego wydarzenia. Można dokładnie zobaczyć uderzenia w wieże World Trade Center. Sceny są drastyczne i ogromnie przykre, słychać krzyki innych osób. Nie zalecamy oglądania osobom o słabych nerwach.

10 minutowy zbiór nagrań: https://www.youtube.com/watch?v=d2wVb_AILso

Najdłuższy zbiór nagrań, i reportaży trwa ponad godzinę:

https://www.youtube.com/watch?v=MnyfU1-FdUY

Ze względu na ograniczenia wiekowe drugiego filmiku, trzeba kliknąć bezpośrednio w powyższy link. Nie można go osadzić na stronie.

Dlaczego samoloty zostały porwane?

Wszystko wskazuje na to, że terroryści przemycili noże przez ochronę lotniska. Ich zamiarem było porwanie porannych samolotów do Kalifornii, które miały duży zapas paliwa, aby przelecieć przez kontynent. Samoloty zostały uprowadzone z lotniska Logan w Bostonie, Dulles w Waszyngtonie oraz Newark w New Jersey.

Problemy po ataku terrorystycznym na World Trade Center

Po tych wydarzeniach nastąpił duży problem ekonomiczny oraz zdrowotny. Amerykańska giełda straciła na wartości. Prawie 60% osób zrezygnowało z pracy w finansach lub usługach transportu lotniskowego. To z kolei spowodowało straty finansowe w podatkach. Wyrządzone szkody oraz sprzątanie wyniosło przynajmniej 750 milionów dolarów.

Drugim istotnym problemem stał się problem zdrowotny. Tysiące ludzi, w tym ratownicy i osoby mieszkające blisko miejsca ataku, wystawieni byli na toksyczne opary i cząsteczki, gdy budynki się paliły i spadały. Określa się, że z tego powodu do 2018 roku u około 10 000 ludzi zdiagnozowano raka.

One World Trade Center oraz Narodowe Muzeum 11 Września

W listopadzie 2014 roku w okolicy poprzednich wież postawiono nowy wieżowiec One World Trade Center oraz muzeum upamiętniające wydarzenia z 2001 roku. Co więcej, w miejscach starych wież zrobiono specjalne baseny z wodospadem. Na ich krawędziach zrobiono panele z brązu z imionami ofiar ataku. Poniżej zdjęcia z mojej podróży w 2018 roku.

Zajrzyj do naszych inne artykułów na blogu, aby poznać więcej ciekawostek związanych z nauką języka angielskiego!

BLOG: https://www.learnbreaker.pl/blog/

FB: https://www.facebook.com/BlogLearnBreaker/

IG: https://www.instagram.com/learn_breaker/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *