Amerykanie i Brytyjczycy nie obchodzą Tłustego Czwartku! Czy to oznacza koniec tematu? Nie 😉 W tym artykule omówimy Fat Tuesday, czyli Tłusty Wtorek!
Na początek warto wspomnieć, że mimo iż nie wszyscy w tych Państwach obchodzą Tłusty Czwartek, to w polskich dzielnicach w różnych miastach można tego dnia nabyć domowe pączki 🙂
Jeśli nie w czwartek, to kiedy?
Odpowiednikiem Fat Thursday (polskiego Tłustego Czwartku) jest Fat Tuesday (Tłusty Wtorek) obchodzony dzień przed Środą Popielcową. Nazywany jest również Mardi Gras lub Shrove Tuesday (Ostatki) albo w bardziej popularnej odsłonie – Pancake Day – Dzień Naleśnika.
Shrove Tuesday, zwany również Mardi Gras, jest świętem chrześcijańskim. A jak już wspominaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, wiara chrześcijańska nie dominuje w Stanach Zjednoczonych. Środa Popielcowa oraz post przed Wielkanocą nie są popularne. Dlatego obchody Mardi Gras zostały wzbogacone w festiwale oraz parady, by przyciągnąć tłumy. Największą paradę można zobaczyć w Nowym Orleanie w stanie Luisiana, która idzie przez miasto, uczestniczy tańczą, a na koniec rzucają świecidełka i błyskotki w stronę tłumu.
Historia Mardi Gras w USA
Nazwa ta pochodzi z języka francuskiego i to właśnie tutaj powinniśmy doszukiwać się korzeni tego święta. W 1699 roku francusko-kanadyjski odkrywca Pierre Le Moyne d’Iberville podczas jednej ze swoich podróży do Ameryki nazwał swój obóz „Point du Mardi Gras” i to tam świętowano po raz pierwszy. Dopiero kilka lat później żołnierze i osadnicy obchodzili to święto w nowo założonym mieście Mobile w stanie Alabama.
Aktualnie obchody Mardi Gras można zaobserwować w Mobile (Alabama), St. Louis (Missouri), Nowym Orleanie oraz Lake Charles (Luisiana).
Dzień Naleśnika w USA
Częściej w Stanach Zjednoczonych usłyszymy o Pancake Day – dosłownie Dzień Naleśnika!
Tak jak Mardi Gras, również występuje przed Środą Popielcową. Skąd zatem odniesienie do naleśnika? Otóż to najłatwiejszy sposób na zużycie produktów mlecznych przed postem. A co za tym idzie, to idealny pomysł na śniadanie, w szczególności dla dzieci!
Podsumowując, Pancake Day nie jest świętem państwowym. Jest obchodzony przez część społeczeństwa. Jedni obchodzą go zwyczajnie konsumując naleśniki, inni z nawiązaniem do korzeni chrześcijańskich – jako ostatni dzień przed Wielkim Postem.
Pancake Day (Fat Tuesday) w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii historia naleśnika rozpoczyna się znacznie wcześniej. To właśnie tutaj najwięcej usłyszymy o tym święcie. Już w okolicach XV wieku świętowano Shrove Tuesday (Ostatki), ponieważ w krajach anglosaskich w trakcie postu nie było pozwolenia na konsumpcję mleka oraz jajek, a to umocniło pozycję naleśnika w ten dzień.
Obecnie, oprócz zajadania się naleśnikami, organizowany jest wielki wyścig w mieście Olney, gdzie uczestnicy w fartuchach oraz z naleśnikiem na patelni walczą o zwycięstwo w biegu do kościoła. Aby wygrać wyścig, uczestnik musi obrócić naleśnik w biegu 3 razy, zaserwować go dzwonnikowi oraz otrzymać od niego pocałunek.
Niecodzienny pomysł na wyścig, nie sądzicie? A wszystko wzięło się od pewnej kobiety, która smażąc naleśniki usłyszała dzwony kościelne wzywające na tamtejszą spowiedź. Aby się nie spóźnić, wybiegła z domu w fartuchu i z patelnią prosto do kościoła.
Po więcej informacji, zapraszamy na Facebooka oraz do komentowania 😉
Nie zapomnij o innych artykułach na blogu: https://www.learnbreaker.pl/blog/