Get ready!, Kultura, Święta

Co Amerykanie i Brytyjczycy świętują? Fat Thursday vs Fat Tuesday

Amerykanie i Brytyjczycy nie obchodzą Tłustego Czwartku! Czy to oznacza koniec tematu? Nie 😉 W tym artykule omówimy Fat Tuesday, czyli Tłusty Wtorek!

Na początek warto wspomnieć, że mimo iż nie wszyscy w tych Państwach obchodzą Tłusty Czwartek, to w polskich dzielnicach w różnych miastach można tego dnia nabyć domowe pączki 🙂


Jeśli nie w czwartek, to kiedy?

not fat thrusday? maybe FAT TUESDAY

Odpowiednikiem Fat Thursday (polskiego Tłustego Czwartku) jest Fat Tuesday (Tłusty Wtorek) obchodzony dzień przed Środą Popielcową. Nazywany jest również Mardi Gras lub Shrove Tuesday (Ostatki) albo w bardziej popularnej odsłonie – Pancake Day – Dzień Naleśnika.

Shrove Tuesday, zwany również Mardi Gras, jest świętem chrześcijańskim. A jak już wspominaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, wiara chrześcijańska nie dominuje w Stanach Zjednoczonych. Środa Popielcowa oraz post przed Wielkanocą nie są popularne. Dlatego obchody Mardi Gras zostały wzbogacone w festiwale oraz parady, by przyciągnąć tłumy. Największą paradę można zobaczyć w Nowym Orleanie w stanie Luisiana, która idzie przez miasto, uczestniczy tańczą, a na koniec rzucają świecidełka i błyskotki w stronę tłumu.


Historia Mardi Gras w USA

Nazwa ta pochodzi z języka francuskiego i to właśnie tutaj powinniśmy doszukiwać się korzeni tego święta. W 1699 roku francusko-kanadyjski odkrywca Pierre Le Moyne d’Iberville podczas jednej ze swoich podróży do Ameryki nazwał swój obóz „Point du Mardi Gras” i to tam świętowano po raz pierwszy. Dopiero kilka lat później żołnierze i osadnicy obchodzili to święto w nowo założonym mieście Mobile w stanie Alabama.

Aktualnie obchody Mardi Gras można zaobserwować w Mobile (Alabama), St. Louis (Missouri), Nowym Orleanie oraz Lake Charles (Luisiana).

fat tuesday celebration

Dzień Naleśnika w USA

Częściej w Stanach Zjednoczonych usłyszymy o Pancake Day – dosłownie Dzień Naleśnika!

Tak jak Mardi Gras, również występuje przed Środą Popielcową. Skąd zatem odniesienie do naleśnika? Otóż to najłatwiejszy sposób na zużycie produktów mlecznych przed postem. A co za tym idzie, to idealny pomysł na śniadanie, w szczególności dla dzieci!

Pancake on pancake tuesday

Podsumowując, Pancake Day nie jest świętem państwowym. Jest obchodzony przez część społeczeństwa. Jedni obchodzą go zwyczajnie konsumując naleśniki, inni z nawiązaniem do korzeni chrześcijańskich – jako ostatni dzień przed Wielkim Postem.

Pancake Day (Fat Tuesday) w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii historia naleśnika rozpoczyna się znacznie wcześniej. To właśnie tutaj najwięcej usłyszymy o tym święcie. Już w okolicach XV wieku świętowano Shrove Tuesday (Ostatki), ponieważ w krajach anglosaskich w trakcie postu nie było pozwolenia na konsumpcję mleka oraz jajek, a to umocniło pozycję naleśnika w ten dzień.

Obecnie, oprócz zajadania się naleśnikami, organizowany jest wielki wyścig w mieście Olney, gdzie uczestnicy w fartuchach oraz z naleśnikiem na patelni walczą o zwycięstwo w biegu do kościoła. Aby wygrać wyścig, uczestnik musi obrócić naleśnik w biegu 3 razy, zaserwować go dzwonnikowi oraz otrzymać od niego pocałunek.

Niecodzienny pomysł na wyścig, nie sądzicie? A wszystko wzięło się od pewnej kobiety, która smażąc naleśniki usłyszała dzwony kościelne wzywające na tamtejszą spowiedź. Aby się nie spóźnić, wybiegła z domu w fartuchu i z patelnią prosto do kościoła.

Tak wygląda kot, który widzi biegnacą panią w fartuchu, z patelnią w ręku oraz naleśnikiem :V

Po więcej informacji, zapraszamy na Facebooka oraz do komentowania 😉

Nie zapomnij o innych artykułach na blogu: https://www.learnbreaker.pl/blog/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *